NEDİR?SANAT

Bienal Nedir?

Paylaş

Bienal iki yılda bir düzenlenen etkinlikler için kullanılan bir terimdir. Fransızca “her bir diğer yıl” anlamına gelir. Kültürel, sanatsal etkinlikler için sıklıkla kullanılan bu kavramın kökleri 1895’lere dayanır. Dünyada en eski bienal olarak bilinen Venedik Bienali, 1985 yılında düzenlenmiştir. Türkiye’de ise Uluslararası İstanbul Bienali, 1987’den itibaren düzenlenen ve her iki yılda bir tekrarlanan en eski bienaldir.

Bianel Nasıl Hazırlanır?

Bienallerin iki yılda bir düzenleniyor olması, ne kadar büyük bir organizasyon süreci olduğunu vurgulayan bir detay değil mi? Sadece ünlü sanatçıların eserleri değil genç sanatçıların da eserlerinin sergilendiği büyük hacme sahip organizasyonlardır. Bienalde sadece sergiler değil aynı zamanda söyleşiler ve sempozyumlar gibi çeşitli etkinlikler de yer alır.

Bienal hazırlanırken öncelikle tema belirlenir. Her bienalin bir teması vardır ve tüm sanat eserleri bu temaya göre hazırlanır.  Hazırlık sürecinde küratör denilen sanat eserlerinin sergilenme sürecinde organizasyonu sağlayan kişiler rol oynar. Bu kişiler, sanat eserlerinin seçimi, yerleştirileceği alanların belirlenmesi, basın mensuplarının bilgilendirilmesi gibi bienalin tüm süreçleriyle yakından ilgilenir.

Uluslararası Venedik Bienali

İtalya’nın Venedik kentinde düzenlenen güncel sanat sergisidir. İlk Venedik Bienalinde dekoratif sanatlar yer almıştır. Yirminci yüzyılın ilk yıllarında etkinlik daha da uluslararası niteliğe erişmiştir. Bienal, Venedik Film Festivali’ni ve Venedik Mimarlık Bienali’ni de bünyesinde barındırır.

venedik mimarlık bienali türkiye pavyonu
17. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali – Türkiye Pavyonu

Türkiye, Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi’nde ilk kez 1991 yılında Beral Madra’nın kişisel çabaları ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yer aldı. 1991’den günümüze kadar ülkemiz birçok kez bienalde katılımcı olarak yer almıştır. Son olarak 2021’de 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde  ve 23 Nisan–27 Kasım 2022’de Venedik Bienali’nin 59. Uluslararası Sanat Sergisi’nde  Türkiye Pavyonu yerini almıştır. 

Dünyada Düzenlenen Uluslararası Bianellerden Bazıları;

  • Kore: Gwangju Biennale
  • Brezilya: Bienal de São Paulo
  • Avustralya: Biennale of Sydney
  • İspanya: Bienal de Valencia
  • Senegal: Dak’Art, la Biennale de l’art africain contemporain
  • Almanya: Documenta (Kassel)
  • İtalya: la Biennale di Venezia
  • Türkiye: İstanbul Bienali Sinopale Uluslararası Çanakkale Bienali Mardin Bienali, Adıyaman Komagenne Bienali
  • Küba: Bienal de La Habana
  • Mali: Rencontres de la photographie africaine de Bamako
Paylaş

Yazar

(Visited 6.983 times, 1 visits today)

Ipek Can

Sanat, sonsuz bir zenginliğe sahip. Sanat dalları, köklerinden yükselen ağaçların oluşturduğu bir orman gibi. Her bir sanat dalı kendi içinde çok sayıda parçalara ayrılıyor. Bu düşünceyle yola çıktığım sanat ormanı serüvenimde kendi merak ettiklerimi araştırıp yazarken sizlerle de paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir