ANASAYFANEDİR?

Modelaj Nedir?

Paylaş

Modelaj, Güzel Sanatlar alanında sıkça kullanılan bir kelimedir. Kil, mum gibi şekillendirmeye uygun malzemeler ile herhangi bir görselin üç boyutlu olarak oluşturulmasına modelaj denir. Sanat dışında özellikle diş protezi yapımında da modelaj uygulaması kullanılmaktadır. Daha birçok alanda modelaj çalışmaları yapılmaktadır. Bu yazımızda özellikle sanat ürünü olarak modelaj nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Modelaj Nasıl Yapılır?

Modelaj çoğunlukla kil ya da bal mumu ile yapılır. İkisi için kullanılan araçlar farklılık gösterir. Öncelikle sanat alanında en çok kullanılan yöntem olan kil ile modelaj yapımından bahsedeceğiz. Önceden tasarlanan bir obje, kile kıvam vererek şekillendirme sonucunda üç boyutlu bir görünüme kavuşur. Kile şekil vermek için birçok malzemeye ihtiyaç duyulur.

Kil Modelaj Yapımı

Çömlekçi tornasında ya da sadece el ile modelaj çalışması yapılabilir. İki yöntem için de şu araçlara ihtiyaç duyulur;

Modelaj kalemleri: İki başlığı ile kil üzerinde şekil oluşturmak için kullanır.

Metal iğne: Kil şeritlerini kesmek için kullanılır. Ayrıca kile şekil vermek ve detay işlemeler yapmak için kullanılmaktadır.

Yassı telli dip alma seti: Kile şekil verirken hafifçe kesmek, kusurları gidermek, detay eklemek için kullanılır.

Geniş telli dip alma seti: Özellikle saksı, vazo gibi eşyaların yapımında torna dibini şekillendirmek için kullanır.

Sünger: Kil ile çalışırken az miktarda kile su taşımak ve çalışma bitiminde kildeki suyu temizlemek için kullanılır.

Çamur kesme teli: Büyük kil parçalarını kesmek için pratik bir araçtır.

Metal ve ahşap sistre: Kili şekillendirmek, pürüzsüzleştirmek için kullanılır. 

Yukarıdaki modelaj malzemeleri temel araçlardır ve internetten kolaylıkla bulabilirsiniz. Çalışmanızın kapsamına göre daha çeşitli malzemelerden yararlanabilirsiniz. Modelaj yapımında en önemli nokta araçların doğru kullanılmasıdır. Bunun için de bolca pratik yapmak ve el becerisi kazanmak gerekir.

Mum Modelaj Yapımı

Mum modelaj genellikle diş protezi yapımında kullanılan teknik bilgi gerektiren bir modelaj çalışmasıdır. Kil modelajda olduğu gibi şekillendirmeye yardımcı araçlar kullanılarak istenilen şekil ortaya çıkarılır. Bu yöntem ile ilgili detaylı bilgi için videolardan faydalanmak daha doğru olacaktır.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın.

Paylaş

Yazar

(Visited 1.034 times, 1 visits today)

Ipek Can

Sanat, sonsuz bir zenginliğe sahip. Sanat dalları, köklerinden yükselen ağaçların oluşturduğu bir orman gibi. Her bir sanat dalı kendi içinde çok sayıda parçalara ayrılıyor. Bu düşünceyle yola çıktığım sanat ormanı serüvenimde kendi merak ettiklerimi araştırıp yazarken sizlerle de paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir