ANASAYFABLOGSANAT

Yapay Zeka Sanatı Yok Eder mi?

Paylaş

Yapay zeka son zamanların en çok konuşulan konularından biri haline geldi. Yapay zeka ile kod yazabilir, içerik hazırlayabilir, kafanızdaki resmi zahmetsizce yapabilir, fotoğrafları düzenleyebilirsiniz. Hatta fotoğraftaki bir insanı konuşturabiliriz. Daha aklınıza gelebilecek birçok şeyi yapay zeka ürünlerini kullanarak yapmak mümkün. Peki yapay zekanın sanatı yok etmesi mümkün müdür? Gelin birlikte değerlendirelim;

Sanat Eserini “Sanat Eseri” Yapan Şey Nedir?

yapay zeka ve sanat

Yapay zekanın ürettiği görseller aslında internet ortamında var olan görsellerin harmanlanması sonucu ortaya çıkıyor. Bir resme baktığınızda size görsel açıdan güzel gelmesi yeterli olabilir. Ama söz konusu bir sanat eseri ise eserin yaratıcısını besleyen duygular bizi cezbeden en önemli şeydir. Eğer öyle olmasaydı bir eseri konuşurken o eserin yaratıcısını da konuşuyor olmazdık. Van Gogh, Picasso, Salvador Dali kimdir bilmezdik. Ya da bir şiiri okurken duraksayıp şairin hislerini yaşamak için gözlerimizi kapatmazdık. Bu hisleri bize yaşatan şey sanatın varlığı kadar sanatçının da varlığıdır. O zaman sanatı sanat yapan şey sanatçıdır. 

Belki de Sanat Eserlerinin Değeri Artacak

Yapay zeka, sanatı yok eder mi sorusuna “yok etmez, yüceltir” diye cevap verebilir miyiz? Bana öyle geliyor ki gelecek yıllarda gerçek sanat eserlerine ulaşmak öyle zorlaşacak ki sanatçılar mumla aranır olacak. Bu süreçte birçok sanatçı da “bu ürünü yapay zeka ile mi yaptınız?” sorusuna maruz kalıp derin bir iç çekecek. Yapay zekanın ürünü olan tasarımları, resimleri, şiirleri vs. hiçbirini sanat kategorisine koyamayız. Yapay zekayı kullanarak sanat ürettiğini düşünen insanlar bu ürünleri sadece ve sadece kendileri gibi sanattan uzak kişilere sanat eseri olarak satabilirler.

Burada amacım yapay zekayı kötülemek değildir. Tabii ki yapay zekayı hayatımızı kolaylaştırmak ve zaman kazanmak için kullanabiliriz. Teknoloji çağındayız ve bu çağın gerisinde kalmamak için belki de bunu yapmak zorundayız. Ancak söz konusu sanat olduğunda bunun “yapay” ile başlayan bir cümle içerisinde ürün haline getirilmesine karşı olmak kadar doğal bir şey olamaz. 

Yapay Zeka ile Yapılan Ürünlerde AI Etiketi Belirtilmeli

Sosyal medyadaki birçok paylaşımda ai şeklinde bir etiket görmüşsünüzdür. İngilizce açılımı Artificial Intelligence olan bu kavram Türkçede “yapay zeka” olarak karşılık bulur. Yapay zeka ürünlerinin kullanılması, pazarlanması kaçınılmazdır. Aslında kimse bu duruma karşı değil. Bu ürünlerden gelir elde etmek söz konusu olduğunda ise yapay zeka ile üretildiğinin belirtilmesi bir zorunluluk olarak görülmelidir. Böylece kimseyi kandırmaya çalışmadan teknolojinin güzelliklerinden yararlanılabilir.

Paylaş

Yazar

(Visited 150 times, 1 visits today)

Ipek Can

Sanat, sonsuz bir zenginliğe sahip. Sanat dalları, köklerinden yükselen ağaçların oluşturduğu bir orman gibi. Her bir sanat dalı kendi içinde çok sayıda parçalara ayrılıyor. Bu düşünceyle yola çıktığım sanat ormanı serüvenimde kendi merak ettiklerimi araştırıp yazarken sizlerle de paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir